Rosół – niezagęszczana zupa, będąca wywarem mięsno-warzywnym.

Sporządzana z drobiu (najczęściej kury lub kurczaka, rzadziej z kapłona), ewentualnie z wołowiny, baraniny (np. rosół skopowy ze Śląska Cieszyńskiego) lub na Górnym Śląsku z gołębi.

Podawana z makaronem typu nitki, wstążki lub z kluskami (np. lanymi), z ziemniakami lub z plackiem.

Na Śląsku Cieszyńskim rosół podaje się również z kluskami wątrobianymi.

W pierwszej książce kucharskiej wydanej w 1682 roku w Polsce "Compendium ferculorum, czyli zebranie potraw" znalazł się przepis na rosół polski.

Rosół jest potrawą, którą przygotowuje się stosunkowo długo.

Przygotowanie polega na gotowaniu mięsa wraz z zestawem jarzyn – włoszczyzną.

Aby przygotować smaczny i esencjonalny rosół należy gotowanie składników rozpocząć od zimnej wody, powoli doprowadzając do lekkiego wrzenia.

Taki sposób gotowania sprawia, że większość składników zawartych w mięsie i warzywach przechodzi do wywaru, który po doprawieniu staje się rosołem.

Rosół stanowi też półprodukt – bazę do przygotowania wielu innych zup, m.in.: krupniku na rosole, zupy jarzynowej na rosole, barszczu buraczanego czystego na rosole.

Zupa pierwotnie powstawała jako efekt długotrwałego gotowania w wodzie mięsa, które w dawnych czasach było konserwowane przez zasolenie i wysuszenie.

Wywar ten zwano rozsół (czy rozsol), skąd wywodzi się dzisiejsza nazwa.

Rosół jest jedną z narodowych potraw polskich.

W Polsce w okresie PRL rosół uległ upowszechnieniu, należy do dań wskazywanych jako tradycyjne i typowe dla niedzielnego obiadu lub uroczystości obok kotleta schabowego.